3 Kasım 2012 Cumartesi

Kitap kurdu: Sahilde Kafka
Karşınıza görsel detayları açısından çok etkileyici olan, mekan yaratma gücüyle, günlük hayatın ayrıntılarını ustalıkla vermeyi başaran Haruki Murakami'nin en fazla ödül toplayan kitabı Sahilde Kafka ile çıkıyorum.
 Ödül demişken ilk başta aldığı ödülleri saymak istiyorum:
2005- Yılın En İyi Romanı, New York Times
2006- World Fantasy Ödülü
2006- Franz Kafka Ödülü

Kitabımızın iki ayrı karakteri var: Kafka Tamura,Nakata.

“Sen, gün gelecek kendi ellerinle babanı öldürecek ve kendi annenle sevişeceksin.”

 
Kafka Tamura, 15 yaşına girdiğinde evi terk eder. Tıpkı o çok küçükken üvey kız kardeşini de alarak onu ve evi terk eden annesi gibi. Kafka sessiz ve yalnız bir çocukluk geçirir ve babasıyla ilişkileri iyi değildir. Hayatından memnun olmayan Kafka eşyalarını toplar ve evi terk eder. Evden kaçan Kafka Takamatsu'ya gider. Burada spora başlar ve Kavamura Kütüphanesi'ne gidip kitap okumaktadır. Bir süre sonra kütüphane görevlileriyle dostlukları başlar ve kalacak yeri olmadığı için burada kalmasına izin verilir. Kafka'nın başına gelecek bütün olaylar ve evden kaçmasındaki sebep babasının yıllar önce yaptığı kehanettir.

" Kusura bakma ben deniz Nakata pek akıllı değilimdir."

Nakata, çocukluğunda yaşadığı ve nedeni çözümlenemeyen bir bilinç kaybı sonrasında zihinsel engelli bir kişiye dönüşür. Nakata, okuma yazmayı unutur ve kendisini zeki olmayan biri olarak tanıtır. Belediyeden aldığı engelli yardımıyla hayatını sürdürür. Bu engellinin dışında Nakata'nın önemli bir özelliği vardır, bu yaşlı adam kedilerle konuşabilmektedir. Bu özelliği sayesinde kedileri kaybolanlara yardım eder. Nakata bazen yemek bazen ise para karşılığında bu işi yapar.

Kafka ve Nakata'nın önceleri bağlantısız olan fakat birbirlerinden habersiz paralel ilerleyen hikayeleri ortak bir buluşma noktasına doğru ilerler. Roman boyunca iki kahraman hiç karşılaşmasalar da yazar bilinçdışında tanıştıkları izlemini verir.
 
Baştan sona sürükleyici olan bu romanı kesinlikle okumanızı tavsiye ederim. 650 sayfadan oluşan kitabı bir günde bile bitirebilirsiniz!!

"Murakami’nin bugüne kadarki en bağımlılık yaratan romanı...” (Independent)

“Bir solukta, elimden bırakmadan okudum… Bu roman sadece Murakami’nin şaheserlerinden biri değil aynı zamanda yaratıcı ve büyüleyici.” (David Mitchell, Guardian)

“Gerçekten sürükleyici, metafizik bir akıl çelicilikte ısrar eden bir roman...” (John Updike)
 
 

0 yorum:

Yorum Gönder